Rodzaje szlifierek

Prace warsztatowe czy też remontowe nie należą do najłatwiejszych, ale pasjonaci rękodzieła czy też innych czynności majsterskich nie mogą obyć się bez kilku z narzędzi. I jednym z nich jest szlifierka.

Nie jedna i nie dwie

Tak, szlifierka ma kilka swoich rodzajów. I każdy z nich odgrywa nieco inną rolę. I co oczywiste, ich zastosowanie uzależnione jest od potrzeb oraz obrabianego podłoża. A raczej każdemu zależy na ładnym efekcie.

Pierwszym rodzajem jest szlifierka oscylacyjna, które przeznacza jest do szlifowania drewnianych powierzchni płaskich (blaty kuchenne, drzwi, meble o prostym wykończeniu bądź lekko zaokrąglonym). Do jej prowadzenia potrzebne jest wyczucie. Umożliwia szybką pracę. Warto pamiętać o odpowiednim wyborze wielkości stopy, ponieważ zbyt duża może uniemożliwić dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Bardzo powszechnym rodzajem tego narzędzia jest szlifierka mimośrodowa. Nadaje się do większości prac szlifierskich, w tym do powierzchni wklęsłych i wypukłych. Dzięki ruchom zarówno oscylacyjnym jak i obrotowym, szybciej radzi sobie z powierzchniami płaskimi. Stosowana jest także do materiałów metalowych.

Kolejnym rodzajem jest tzw. delta. Posiada ona przystawki szlifujące oraz specjalny kształt, dzięki którym można dotrzeć w trudno dostępne miejsca (narożniki, szczeliny itp). Stosuje się ją do obróbki materiałów drewnianych i metalowych.

Natomiast do dużych powierzchni używane są szlifierki taśmowe. Są one szeroko i wąskotaśmowe. Przeznaczone są do materiałów drewnianych bądź drewnopochodnych. Wyrównuje i wygładza powierzchnię, oczyszcza i nadaje odpowiednią grubość. Szlifierki taśmowe są bardzo precyzyjne, a jej odmianą jest szlifierka kątowa.

Szlifierki to bardzo praktyczne urządzenia, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *