Rola lokalnych ośrodków kultury

Nadal wśród wielu ludzi krąży przekonanie, że w małych społecznościach nie ma co robić, a ciekawe wydarzenia kulturalne są tylko w dużych miastach. Jednak wystarczy dobrze się rozejrzeć, aby przekonać się, że funkcjonujące instytucje lokalne organizują wiele akcji aktywizujących mieszkańców, od kursów artystycznych zaczynając na inscenizacjach historycznych kończąc.

Wbrew pozorom, z oferta ośrodków lokalnych nie jest skierowana wyłącznie do dzieci i osób starszych. To nie tylko spotkania przedświąteczne, podczas których najmłodsi mogą poznać zwyczaje z dawnych lat origami a starsi tajniki np. origami. To też nie tylko kursy komputerowe dla osób 60+. Rola takich miejsc jest zdecydowania szersza. Nie tylko przybliżają ludzi do kultury, informacji czy sportu, ale też historii czy edukacji.

Pracownicy takich ośrodków tworząc program ich funkcjonowania muszą uwzględniać także role kształtowania tożsamości lokalnej czy krzewienia kultury. Organizowane są spotkania aktywizujące i szkoleniowe dla sołtysów, wyjazdy do amfiteatrów, wycieczki archeologiczne itp. Rozwój zainteresowań czy też odkrywanie nowych zamiłowań, kształtowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, postaw społecznych to kolejne zadania takich ośrodków. Mogą to być szkolenia na wózki widłowe, warsztaty ceramiczne, plastyczne, szkolenia fotograficzne, szkolenia zawodowe itp.

Uczestnictwo w takich zajęciach są zazwyczaj darmowe i dobrowolne, jednak z tym ostatnim czynnikiem bywa różnie. Choć coraz więcej osób uczestniczy w takich inicjatywach, to nadal sporo osób woli bierne narzekanie na brak oferty, zamiast podsunąć pomysł na ciekawe szkolenie czy spotkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *